EDD 2017- relacja z Byczyny

25. edycjia Europejskich Dni Dziedzictwa!  9-10 i 16-17 września pod hasłem
„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Dzięki tak sformułowanemu tematowi będziemy mogli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków.

źródło : www.edd.nid.pl

 

BYCZYNA
SOBOTA 9 września

O godz. 15.00 zapraszamy do Ekspozeum na historyczne reminiscencje bitwy byczyńskiej z 1588 r. w formie prezentacji multimedialnej.

Ekspozeum pękało w szwach, gdy okazało się, że na to spotkanie specjalnie przyjechała grupa wycieczkowa podążająca trasą wydarzeń zorganizowanych w ramach EDD 2017. Reminiscencje… zainaugurowały obchody EDD w naszym mieście. Uczestniczyli w nich Burmistrz pan Robert Świerczek i  jego Zastępca pani Katarzyna Zawadzka.

O godz. 17.00   zapraszamy do Ekspozeum na spotkanie autorskie z opolską poetką Renatą Blicharz  zatytułowane „Poetyckie krajobrazy pamięci”.

RENATA BLICHARZ – opolska poetka, felietonistka, prozaiczka, redaktorka Opolskiego Kwartalnika Prowincja, blogerka (www.reniablicharz.blog.pl). Na stałe związana z Opolem. Zajmuje się twórczością poetycką. Swoje utwory drukuje w prasie, publikacjach zbiorowych i almanachach. Udziela się w stowarzyszeniach kulturalnych i literackich. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich i prozatorskich.

Autorskie książki poetyckie:

  • „Pocztówka z bajki” (1997)
  • „Kolekcjonerka” (2006)
  • „Czarna aureola” (2009)
  • „Kołderka z białego marmuru” (2011)
  • „Czarownica w sypialni” (2015)

 

W czasie spotkania zebrani mieli okazję zapoznać się z twórczością poetycką pani Renaty Blicharz, która nie tylko czytała wybrane utwory, ale również dzieliła się swymi refleksjami dotyczącymi odbioru rzeczywistości, co z kolei przekłada się na wizję świata ukazanego w jej wierszach.  Świata wewnętrznej wrażliwości, który po trosze był przed uczestnikami spotkania odsłaniany, jak również świata konkretu, drobiazgu i szczegółu. Skupienie się na detalach oraz próba uchwycenia tego, co ulotne, co jest chwilowym wrażeniem uderza w twórczości opolskiej poetki.  Szczerość i otwartość towarzyszyły temu spotkaniu pełnemu ciepła i dobrych emocji.

Spacer – fosa: o ile w miarę często w czasie naszych turystycznych wypadów możemy zobaczyć różnorakie zabytkowe budowle, o tyle fosę, do tego jeszcze z żywymi rybkami, już zdecydowanie rzadziej. Dlatego w czasie pobytu naszego gościa w Byczynie nie mogło zabraknąć tego punktu programu. Przecież nie można wyjechać z miasta, nie zobaczywszy na własne oczy pstrągów!
Spacer – kościół Ewangelicki: przy pięknej pogodzie pani Renata Blicharz miała okazję przyjrzeć się najbardziej okazałej budowli w naszym mieście i zapoznać się z jej historią. Oczywiście sekrety Kościoła św. Mikołaja  zdradzał pan Zdzisław Comporek, który zna ich nieskończenie wiele.
Ratusz – sala główna: w sali nr 9 odbyło się spotkanie naszego gościa i przedstawicieli Stowarzyszenia z władzami miasta: panem Burmistrzem Robertem Świerczkiem, jego zastępcą – panią Katarzyną Zawadzką oraz panem Wiesławem Skoczylasem i panią Magdaleną Olender z biura promocji miasta. Wystrój tej reprezentacyjnej ratuszowej sali sprawia, że głównym tematem rozmów była malarska wizja upamiętnienia bitwy pod Byczyną w kopii obrazu Jana Matejki.
Ratusz – przejście do Izby Tradycji: zwiedzanie tego miejsca pozwoliło na przybliżenie naszemu gościowi powojennej historii miasta uwiecznionej na znajdujących się tu zdjęciach. Szczególne zainteresowanie wzbudziły fotografie przedstawiające zniszczenia budynku, w którym obecnie się znajdowaliśmy.
Ratusz – Izba Tradycji:  portret anonimowej byczyńskiej mieszczki przyciągnął uwagę pani Renaty, która również doceniła pięknie zaadaptowane poddasze. Tu także nadarzyła się okazja, by skonfrontować współczesny wygląd naszego miasteczka z tym utrwalonym na przedwojennych fotografiach.

 

Ratusz – widok  z wieży: słoneczna pogoda w pełni pozwoliła na podziwianie panoramy Byczyny. To było właściwe miejsce i czas, by nieco więcej opowiedzieć o dawnym przygranicznym położeniu  miasta i konsekwencjach wynikających z tej lokalizacji.

 

BYCZYNA
NIEDZIELA 10 września

„Historia mówiona”

 O godz. 16.00 zapraszamy do Ekspozeum na spotkanie z panią Teresą Zielińską.

TERESA ZIELIŃSKA – wieloletnia dziennikarka Radia Opole, autorka książek: „Z Kresów do Opola”, „Nauka & Biznes” i „Historie życiem pisane”. Jest autorką wielu audycji na temat Byczyny.

Podczas spotkania, które właściwe rozpoczęło się już na byczyńskim Rynku i miało swoją oficjalną kontynuację w Ekspozeum, można było posłuchać wspomnień z ostatniej podróży na Antypody, poznać tajniki pracy dziennikarza radiowego, jak również genezę książki pt. „Historie życiem pisane”.  Istniała także możliwość  zakupu tej publikacji i zdobycia autografu autorki.  My z kolei przygotowaliśmy dla naszego gościa niespodziankę: archiwalne nagranie audycji o Byczynie autorstwa pani Teresy.

O godz. 18.00 zapraszamy do Ekspozeum na prezentację fragmentów archiwalnych nagrań radiowych nt. Byczyny pt. „Historia mówiona”.

Wysłuchanie archiwalnych nagrań i  towarzysząca temu prezentacja zdjęć stały się okazją do wspomnień i wzruszeń.  Usłyszeliśmy głosy Wielkich Nieobecnych: pana Zbigniewa Bilińskiego opowiadającego o historii miasta, byczyńskich kolejarzy wspominających organizowanie polskich kolei i ich funkcjonowanie tuż po wojnie czy lokalnego barda pan Mikołaja, który na każdą okazję potrafił stworzyć długi wiersz.

 

Podsumowanie

III Gala Ogólnopolskich Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu dnia 17 listopada 2017 r.  Wzięli w niej udział członkowie stowarzyszeń, muzealnicy, nauczyciele i dyrektorzy szkół, duchowni,  jak również przedstawiciele szeroko pojętego świata kultury ze wszystkich województw w Polsce. Wielu z nich  odebrało nagrody i wyróżnienia za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego w 2016r. Galę uświetnił koncert kwartetu smyczkowego z Filharmonii Opolskiej oraz Asysta Żywiecka w przebogatych  tradycyjnych strojach. W czasie bankietu była czas na kuluarowe rozmowy i wymianę doświadczeń.  Cieszymy się, że wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele naszego Stowarzyszenia.

EDD 2017 – zdjęcie wspólne z organizatorami

Opolski Urząd Wojewódzki

https://www.opole.uw.gov.pl/iii-gala-ogolnopolskich-europejskich-dni-dziedzictwa

Radio Opole

http://radio.opole.pl/100,219136,uroczysta-gala-europejskich-dni-dziedzictwa-2017

 

Możliwość komentowania została wyłączona.