Inauguracja 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie
2018 r – 8-9 i 15-16 września pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”
Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Radio Opole objęło patronatem medialnym Ogólnopolską Inaugurację 26. Europejskich Dni Dziedzictwa.
Tegoroczny temat tematem „Niepodległa dla wszystkich” ma przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.
źródło : www.edd.nid.pl
Podczas dwóch weekendów września zaplanowano prelekcje, festyny, festiwale, koncerty, konkursy, wystawy, turnieje, inscenizacje, dożynki, biesiady, warsztaty, spacery i wycieczki plenerowe.
Członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w Oleśnie w dniu 08.września (sobota).
Podczas spaceru historycznego mieliśmy okazję zapoznać się z historią oleskich kościołów pod wezwaniem św. Michała i Bożego Ciała. Na Rynku przenieśliśmy się w czasie, mogąc wyobrazić sobie jego przedwojenny wygląd z układem kamienic, których w większości już nie ma.Przeszliśmy też na cmentarz, zatrzymując się m. in. przy mogile powstańców śląskich, grobie autorki Rodła – Janiny Kłopockiej i pomniku polskich lotników.
Przy Rynku ustawiono liczne wystawy prezentujące bogatą historię miasta, a w jego centrum scenę i kramy z lokalnymi produktami.
Oficjalne otwarcie EDD 2018 nastąpiło o godz. 15.00 w oleskim amfiteatrze.
Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki w swoim wystąpieniu mówił nie tylko o EDD, ale również o świętowanej w tym samym czasie 810 rocznicy istnienia miasta. Docenił ogromne zaangażowanie mieszkańców gminy w przygotowania i godne uczczenie tych wydarzeń. Wspomniał o Kościele św. Anny – oleskiej róży zaklętej w drewno, która być może już niedługo zostanie wpisana na listę Pomników Historii.
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa pan Bartosz Skaldawski przypomniał, jakie cele przyświecają organizatorom EDD, do których Polska dołączyła w 1993 r. Odczytał także list Prezydenta skierowany do wszystkich uczestników i gospodarzy ogólnopolskiej inauguracji tegorocznej edycji EDD.
Wojewoda Opolski pan Adrian Czubak m. in. dziękował gospodarzom za zaangażowanie w organizację tych dwudniowych uroczystości.
Agata Wąsowska-Pawlik pani Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w swoim przemówieniu dziękowała publiczności za tak liczny udział w inauguracji EDD i przypomniała, że bieżący rok jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.
Amfiteatr był wypełniony po brzegi, a reporterzy NTO rejestrowali całe wydarzenie i przy tej okazji udało nam się być na kilku zdjęciach. Więcej fotek można znaleźć w internetowym wydaniu NTO.
Gwiazdą inauguracji EDD 2018 był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpił w pełnym składzie. Publiczność długo oklaskiwała ponad 2-godzinny występ.