EDD 2018 – relacja z Byczyny

2018 r  – 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa!  8-9 i 15-16 września  pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Tematem tym chcielibyśmy przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.

źródło : www.edd.nid.pl

 

Z wielką satysfakcją i zaangażowaniem zorganizowaliśmy po raz drugi obchody EDD w naszym mieście.
Poczuliśmy się zaszczyceni, że partnerują nam: Centrum Prawa Dóbr Kultury UNESCO, Uniwersytet Opolski i Radio Opole.                                                      

Do  studia Radia Opole została zaproszona Prezes naszego Stowarzyszenia  pani Jadwiga Pliszek – Kostur, która podczas audycji poinformowała słuchaczy o tym, co przygotowaliśmy w ramach tegorocznej edycji EDD w Byczynie. Audycja w radio Opole LINK

BYCZYNA
SOBOTA 15 września

W programie:

  • Prelekcja pt. „Wszystko osiąga się przez nadzieję”.
    To byczynian  portret własny:  dawnych mieszkańców oraz postaci historycznych, znanych i nieznanych czy też zapomnianych…    Ludzi i zdarzeń tworzących historię i tożsamość kulturową tego miasteczka i okolic.
  • Prezentacja radiowych archiwaliów dotyczących Byczyny oraz słów kilka o działaniach związanych z projektem „Byczyńska historia mówiona”.

Przed przybyciem gości – ostatnie przygotowania

   

 

Około godziny 15.00 przybyli uczestnicy V Międzynarodowego i XIV Ogólnopolskiego Seminarium Numizmatycznego. Ich przyjazd do Byczyny na obchody EDD 2018 zorganizował dyrektor Muzeum w Praszce dr Zbigniew Szczerbik.

    

Goście zostali zaproszeni do sali posiedzeń Rady Miejskiej w Ratuszu, gdzie przywitali ich pan Burmistrz i pani Prezes naszego Stowarzyszenia.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Byczyny, a w związku z planowanym  w Ekspozeum oficjalnym otwarciem Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 nasi wolontariusze musieli się rozdzielić.

Szanownych gości po Byczynie oprowadzał pan Zdzisław Comporek, a towarzyszyli mu pani Anna Bereska – Trybuś i pan Zbigniew Woźniakowski, natomiast pozostali udali się do Ekspozeum na oficjalne otwarcie EDD zaplanowane  na godzinę 16:00.

W murach Ekspozeum pani Prezes Jadwiga Pliszek – Kostur powitała wszystkich w pierwszym dniu obchodów EDD w naszym mieście.

 W czasie spotkania w Ekspozeum wysłuchano audycji wyemitowanej w Radiu Opole w 2007 r. na temat byczyńskiego Ratusza, o którym wówczas opowiadał pan Stanisław Biliński. Ponadto pani Prezes zaprezentowała byczyńskie „michałki”, czyli wyszperane w archiwach ciekawostki i „smaczki” związane z wielokulturową historią naszego miasta.

Pan Dawid Kołda  opowiedział o swoich poszukiwaniach dotyczących losów byczyńskich Żydów w pierwszych latach II wojny światowej. Jest on autorem artykułu na ten temat umieszczonego na naszej stronie w zakładce „Historia Byczyny”.

 

W tym samym czasie nasi goście zwiedzali miasto. Podążaliśmy ich tropem.

 

Przywitanie w Ratuszu i oglądanie wystawy na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta w Miejskiej Bibliotece, zwiedzanie Izby Tradycji oraz pobyt na wieży widokowej.
Spacer miejskimi uliczkami,  wzdłuż murów, wizyta w  Kościele Ewangelickim i na koniec spotkanie w  Ekspozeum.

 

BYCZYNA
NIEDZIELA 16 września

W programie:

  • Panel dyskusyjny „ Byczyna 1588”.
    W gronie byczyńskich pasjonatów bitwy, zaproszonych gości był on próbą odpowiedzi na pytanie, czy bitwa byczyńska jest znana czy zapomniana, czy słusznie wpisuje się w poczet wielkich zwycięskich bitew Polaków.
  • Jak wyglądają badania archeologiczne pola bitwy i czy po 400 latach można podjąć próby badań opowiadała dr Magdalena Przysiężna -Pizarska, wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

 

Przywitaliśmy dr Magdalenę Przysiężną -Pizarskąktóra przed spotkaniem w Ekspozeum znalazła czas, by wspólnie z nami obejrzeć ” stary cmentarz”.  Spacer był okazją do rozmowy na temat historii naszego miasta,  walki o zachowanie polskich cmentarzy na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, znikania bez śladu tych miejsc na skutek różnych zawirowań historycznych, jak również konieczności ich ochrony, gdyż są one częścią naszego dziedzictwa.

  

Podziwialiśmy  też okazałej wielkości nagrobek postawiony w sierpniu w  czasie prac porządkowych prowadzonych przez członków naszego Stowarzyszenia. Po wyczyszczeniu stał się kolejną perełką.

         

Po wizycie na cmentarzu musieliśmy wracać do Ekspozeum witać  kolejnych szanownych gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w panelu dyskusyjnym i wykładzie.

         

         

Gości wciąż przybywało, wypełnili salę do ostatniego miejsca, trzeba było dostawić krzesła.

     

     

Panel dyskusyjny rozpoczął się prezentacją multimedialną  na temat bitwy pod Byczyną.

Przestawione przez pana Donata Woźniakowskiego informacje stały się przyczynkiem do dyskusji, wymiany opinii i  weryfikacji poglądów.

          

Po dyskusji głos zabrała pani dr Magdalena Przysiężna – Pizarska, która opowiadała o pracach archeologicznych prowadzonych w Byczynie, podczas których m. in. odkryto szczątki uczestnika Bitwy. Przedstawiła również zarys planowanych przez siebie działań dotyczących zbadania po raz pierwszy pola Bitwy.

    

Była także mowa o słynnej astronomce Cunitii, której grobu do tej pory nie udało się zlokalizować.

W trakcie wykładu pani dr poinformowała, że w Ossolineum we Wrocławiu od roku czekają na odbiór artefakty znalezione podczas wykopalisk. Nasze Stowarzyszenie stara się, by wróciły one do Byczyny, dlatego od wielu miesięcy monituje Burmistrza, by przygotować gabloty oraz miejsce w  Izbie Tradycji.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 zakończyliśmy wykładem prof. dr. hab.inż. Jana Kubika z Politechniki Opolskiej, który zrobił nam niespodziankę swoją obecnością.  Pasją tego wybitnego naukowca, twórcy szkoły termomechaniki w Opolu,  jest historia, nie tylko ta wielka, ogólnoświatowa, ale przede wszystkim ta „swojska” lokalna, związana z „małymi ojczyznami”. Prof. Kubik  mówił m. in. o dokonaniach urodzonego w Byczynie Martina Kutty oraz o znaczeniu dla rozwoju nauki algorytmu Rungego – Kutty.


            

 

 

 

 

Nasz plakat

Możliwość komentowania została wyłączona.